Żółw jako zwierzę domowe od dawna cieszy się popularnością. Jeśli tylko zadbasz o to, aby w domu odtworzyć ich naturalne środowisko, nie jest to szczególnie wymagające zwierzę. Sprawdź, jakie są różnice między gatunkami żółwi.
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem żółwia domowego, wcześniej dobrze się zastanów. Istnieje kilka gatunków, które są chronione przez prawo.
Żółwie wodno-lądowe
W wielu przypadkach żółwie lądowe mogą dobrze się rozwijać w terrarium. Terrarium musi być oczywiście odpowiednio przygotowane, aby mógł w nim zamieszkać żółw wodny. Istnieje kilka gatunków, które doskonale nadają się do przydomowego stawu w okresie letnim.
Żółwie wodne w terrarium potrzebują oczywiście wody. Powinny mieć możliwość znalezienia miejsca do ukrycia się i skrawka suchego lądu, który będą mogły nazwać swoim własnym. Skały, gałęzie, pływające wyspy lub nietoksyczne rośliny to dobre dodatki do akwarium żółwia wodnego. Akwaria z żółwiami, które nie mają gibbonów lub filtrów, nie są tak zdrowe, jak mogłyby być. Odpowiednią temperaturę dla tego gatunku można uzyskać stosując grzałkę.
Jak długo żółwie mogą żyć?
Pamiętaj, że małe żółwie lądowe mogą żyć do 70 lat, a żółwie średniej wielkości do 120 lat, jeśli rozważasz posiadanie jednego w domu. Natomiast żółwie wodne mają krótką żywotność – 30-40 lat, w zależności od gatunku, do którego należą.
Co żółwie jedzą na lądzie i w morzu?
Aby prawidłowo karmić żółwia domowego, należy przestrzegać tych samych zasad, co w przypadku karmienia żółwi dzikich. Żółwie lądowe, z których większość jest roślinożerna, powinny jeść dużo roślin. Mięta, koniczyna, niezapominajki, platany i mniszek lekarski to ulubione rośliny tych zwierząt. Właściciele żółwi lądowych często popełniają błąd, podając im sałatę, co nie jest zalecane. Istnieje możliwość uzupełnienia diety zwierzęcia karmą ze specjalistycznego sklepu zoologicznego. Od czasu do czasu można podawać żółwiom lądowym dżdżownice oraz suplementy wapnia i witamin. Z kolei żółwie greckie i stepowe uwielbiają siano jako składnik diety.
Z kolei żółwie półdzikie wymagają nieco innej diety. Dla tych gatunków doskonałym źródłem wapnia są wszelkiego rodzaju skorupiaki i mięczaki, a także larwy owadów i ryby. Żółwie wodne można karmić roślinami takimi jak platan, wodorosty, paproć wodna i rzęsa wodna.
Żółw wodno-lądowy – gatunki
Żółwie lądowe mają różne kształty, rozmiary i kolory. Rozejrzyj się dookoła i sprawdź, czy możesz dostrzec któreś z tych stworzeń. To tylko kilka przykładów:
Niegdyś najpopularniejszym żółwiem w Polsce był żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans). Jego sprzedaż, rozmnażanie i hodowla może odbywać się wyłącznie za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który uznaje go za gatunek inwazyjny. Żółwie tego gatunku dorastają do 30 cm długości i preferują życie w wodach stojących. Jeśli chodzi o agresję, nie jest zbyt silna.
Żółw żółtolicy (Trachemys scripta scripta) znany jest również jako żółw żółtodzioby. Podobnie jak w poprzednim przypadku, do tego celu potrzebne jest zezwolenie. Jest to gatunek, który pod względem potrzeb i warunków życia jest bardzo podobny do swojego poprzednika;
Żółw chiński, osiągający długość do 35 cm, jest gatunkiem wolno żyjącym, preferującym spokojną, swobodnie płynącą wodę. Jest doskonałym mięsożercą, posiada w sobie dużo agresji i wysokiej jakości mięsnych posiłków.
Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu. Dlaczego pies załatwia się w domu?