Musimy pielęgnować nasz trawnik, jeśli chcemy, aby ładnie wyglądał. Tylko wtedy będzie on stanowił efektowne tło dla innych roślin i służył jako ozdoba. W naszym ogrodzie znajdziesz porady jak pielęgnować trawnik. Pielęgnacja trawnika.
Zarówno wzrost trawy, jak i estetyka są w dużym stopniu uzależnione od tego, jak dobrze utrzymany jest trawnik. Regularne koszenie, podlewanie i nawożenie trawnika to konieczność. Prawidłowe wyczucie czasu jest równie ważne jak technika w przypadku pielęgnacji trawnika. Poznaj najlepsze praktyki dotyczące pielęgnacji trawnika i uzyskaj gotowy do druku harmonogram zadań związanych z pielęgnacją trawnika, aby trawa rosła bujnie i zielono w Twoim ogrodzie!
Pielęgnacja trawnika: podlewanie
Najlepsza pora na podlewanie trawy to pierwsza rzecz z rana lub późno w nocy po zachodzie słońca. Jeśli rośliny wyraźnie więdną lub zaczynają usychać w popołudniowym upale, można i należy je podlewać. Podlewanie trawnika w środku dnia w upalny dzień, gdy 30-40% wody wyparuje, jest marnotrawstwem. Wschody roślin to najtrudniejszy okres dla trawnika, ponieważ wymaga ciągłego podlewania wschodzących roślin.
Najlepsze rezultaty można osiągnąć przy rzadkim, ale obfitym podlewaniu, np. raz w tygodniu lub co trzy-cztery dni w okresach suchych. Codzienne używanie zraszaczy sprzyja rozwojowi płytkich korzeni, co z kolei sprawia, że rośliny są bardziej podatne na choroby. Korzenie trawy rosną około 10 centymetrów w głąb gleby, dlatego ten obszar ogrodu powinien być stale wilgotny. Do czasu rozpoczęcia kolejnego sezonu wegetacyjnego trawa będzie w stanie wytrzymać około dwóch tygodni bez podlewania.
Właściwa pielęgnacja trawnika w pierwszych tygodniach po jego posadzeniu ma kluczowe znaczenie. Przez pierwsze trzy tygodnie po posadzeniu zaleca się podlewanie ręczne. Umożliwiają to odpowiednie mocowania na końcach węża ogrodowego. Aby zapobiec wymywaniu kiełkujących nasion, strumień wody powinien być miękki i szeroko rozproszony. W ostateczności można użyć przenośnych zraszaczy, ale ważne jest, aby upewnić się, że podlewamy wszędzie równomiernie, aby gleba nie traciła cennych składników odżywczych na rzecz spływu.
Pielęgnacja trawnika – koszenie trawy
Koszenie trawnika to podstawowy obowiązek każdego właściciela domu lub firmy z podwórkiem. Systematyczne wykonywanie tej czynności za pomocą kosiarki, która posiada ostre elementy tnące jest niezbędne, jeśli chcemy zachować ładny wygląd naszej trawy. Gdy źdźbła trawy urosną na wysokość 8-10 cm, są ścinane po raz pierwszy na nowym trawniku. Skraca się je wtedy o zaledwie 1,5-2 cm. Kolejne dwa lub trzy razy powtarzamy ten proces, ale stopniowo zmniejszamy wysokość koszenia, aż osiągniemy pożądany poziom. Choć wysokość 3-6 centymetrów jest typowa, zaleca się podnoszenie ostrzy kosiarki w czasie upałów.
Prawidłowe nawożenie trawnika
Regularne nawożenie trawnika jest niezbędne, jeśli ma on zachować swój reprezentacyjny wygląd. Należy to robić przynajmniej dwa razy w roku, a najlepiej cztery razy. Dzięki temu zapewnimy glebie odpowiednią dawkę składników odżywczych.
Zacznijmy od tego, że przy wyborze przyprawy należy zachować ostrożność. Nawóz do trawnika stosowany wiosną powinien mieć wysoką zawartość azotu, co sprzyja wzrostowi trawy. Aby trawa miała dość siły, by przetrwać zimę, zastosujmy jesienią nawóz bogaty w fosfor.
Przed nawożeniem należy skosić i zgrabić trawę w pochmurny dzień. Stosując się do tych kroków, produkt będzie mógł łatwiej dotrzeć do najgłębszych poziomów systemu korzeniowego rośliny. Aby uzyskać jak najlepsze efekty działania nawozu, rozłóżmy go na cały trawnik.
Nawożenie jest drugim najbardziej kluczowym krokiem w utrzymaniu zdrowego trawnika. Nawożenie trawnika sprzyja zdrowemu rozwojowi roślin. Najlepiej działamy, gdy ziemia jest wilgotna, ale rośliny miały szansę przeschnąć (po deszczu lub podlewaniu). Nowy trawnik zasilamy po raz pierwszy wczesną jesienią specjalnym jesiennym nawozem do trawników, zawierającym stosunkowo dużo potasu i mało azotu. Rośliny poddane takiemu zabiegowi mają większe szanse na przetrwanie zimy i rozpoczęcie wzrostu wegetatywnego wczesną wiosną. W kolejnych sezonach wiosną, gdy ziemia przeschnie, rozsiewamy na trawniku nawóz wieloskładnikowy o większej zawartości azotu, a w drugiej połowie lata powtarzamy zabieg. Nawóz jesienny można stosować do czasu zamarznięcia ziemi. Ważne jest, aby równomiernie rozsypać nawóz na powierzchni trawnika – w przeciwnym razie rośliny będą rosły w kępach o różnych odcieniach zieleni i różnej wysokości. Aby temu zapobiec, nawóz należy rozsypać „na krzyż”, czyli w sposób idący zarówno z włóknem, jak i prostopadle do niego.
Proces przycinania trawnika
Jeśli chcesz zrobić wrażenie swoim krajobrazem, zainwestuj w trawę, która będzie się świetnie prezentować. Piękne kwiaty nie będą się dobrze prezentować na tle zarośniętej trawy. Dlatego należy poważnie zastanowić się nad obrzeżami trawnika, które zastosujesz, aby oddzielić go od rabaty kwiatowej. Znaczenie dobrze utrzymanych krawędzi trawnika jest nie do przecenienia. Poza poprawą walorów estetycznych, gładkie narożniki ułatwiają przyszłe prace pielęgnacyjne.
Pomimo tego, że może się to wydawać trudne do osiągnięcia, równy trawnik z czystymi krawędziami jest możliwy. W celu ułatwienia podziału trawy można zastosować faliste palisady lub rzędy kostki brukowej. Przycinanie brzegów trawnika to kolejna łatwa metoda. Jednak będą chwile, kiedy rzeczywiste fizyczne bariery nie mogą być użyte. Jeśli masz odpowiedni sprzęt, praca pójdzie szybko i bez przeszkód. Szpadel półksiężycowaty, który jest krótszy od standardowego szpadla, istnieje, ale jest rzadko używany w Polsce. Wszystkie krawędzie i powierzchnie, które nim wytniesz, będą idealnie gładkie i równe. Można jednak wykonać to zadanie w krótkim czasie, korzystając z pomocy obcinarki do trawników. Czy warto i na co przeznaczyć pieniądze?
Jak zdecydować się na obcinarkę do trawnika?
Inwestując w obcinarkę do trawy, określisz granice swojego trawnika i ułatwisz jego pielęgnację. Na tego typu zabiegach zyskuje wygląd całego ogrodu oraz zdrowie trawy. Warto pamiętać o koncepcji systematycznego przycinania.
Trawnik po wykonaniu tego zabiegu będzie zarówno estetyczny, jak i zdrowy. Kosiarki do trawy dla ogrodów są wyposażone w wiele silników o różnej mocy, aby lepiej dostosować się do różnych zadań ogrodniczych. W zależności od typu, można również użyć go do czyszczenia fug między płytkami lub przycinania mchu. Wybór modelu o ergonomicznym kształcie i uchwycie sprawi, że sterowanie maszyną będzie prostsze i przyjemniejsze.
Godne polecenia są maszyny firm Stiga, Stihl i Husqvarna. Profesjonalna obcinarka do trawnika zadba o każdy szczegół przy minimalnym nakładzie pracy z Twojej strony. To narzędzie jest idealne do koszenia trawy wzdłuż obwodu podwórka. Miejsca takie jak krawężnik i marginesy podjazdu przyciągają wiele uwagi. Jest to koszmar dla ogrodników amatorów, którzy szczycą się swoimi starannie wypielęgnowanymi trawnikami. Problem można naprawić, zatrudniając profesjonalną przycinarkę do krawędzi trawnika.
Czy posiadasz ręczną czy elektryczną podkaszarkę do krawędzi?
Podkaszarki to przydatne urządzenia, które potrafią dotrzeć do ciasnych miejsc, do których zwykła kosiarka lub traktor nie są w stanie dotrzeć. Ich elementem tnącym jest żyłka, a napędza je silnik elektryczny. Idealnie nadaje się do mniej trudnych zadań ze względu na sposób cięcia. Jednak jest również w stanie poradzić sobie z sytuacjami w miejscach, które byłyby wyzwaniem dla konwencjonalnego instrumentu, aby uzyskać dostęp.
Koszenie trawy wokół drzew, płotów i obszarów z dużą ilością kamieni będzie łatwiejsze z wyżej wymienioną obcinarką do trawników. Posiadanie podkaszarki może być bardzo pomocne w średnim lub małym ogrodzie. Wersja akumulatorowa przyda się w miejscach bez dostępu do prądu. Nie można twierdzić, że podkaszarka nie jest przydatna. Co jednak warto wiedzieć i jak zdecydować, który model kupić?
Ogólnie przyjmuje się, że obcinarka do trawy ma moc około tysiąca watów. W większości przypadków pobierają one energię ze ściany lub z akumulatora. Choć doskonale radzą sobie z cięciem delikatnej trawy, bez problemu radzą sobie również z grubszymi źdźbłami i łodygami chwastów różnego pochodzenia. Ich niski poziom hałasu i prosta obsługa to ogromne plusy. Niektóre z najmniejszych i najbardziej przenośnych wersji ważą mniej niż dwa kilogramy. Sekatory są dość tanie, co czyni je dostępnymi dla niemal każdego ogrodnika amatora.
Chcesz dowiedzieć się więcej jakie są najtwardsze materiały na świecie – Co jest twardsze od diamentu