Suczki potrzebują szczególnej uwagi, gdy są w rui. Tym razem powinieneś poświęcić jej znacznie więcej uwagi. Gdy suka jest w okresie największej rui, jest niezwykle płodna i gotowa do kopulacji.
Okres rui u psa może się nieznacznie różnić, ale w zdecydowanej większości przypadków pozostaje niezmienny. Lepsze zrozumienie tematu przed rozpoczęciem pierwszej rui pomoże Ci lepiej obchodzić się z psem w tym trudnym okresie. Jeśli podejmiesz takie środki ostrożności, Twój pies uniknie niepotrzebnego stresu związanego z tym okresem. Dla wszystkich miłośników psów jest to artykuł obowiązkowy.
Definicja cieczki
Ruja jest normalną częścią cyklu życiowego suki.
Proces rui składa się z czterech faz:
Kiedy rozpoczyna się krwawienie, jest to faza przedowulacyjna. Pojedyncze, głęboko czerwone skrzepy krwi są pozostawiane na podłodze przez pogromcę. Aby uniknąć plamienia na ziemi, niektóre suki mają bardzo wysokie poczucie higieny i w tym celu mogą nawet lizać własne sromy.
Właściciel może nie zauważyć pierwszej skazy, dopóki nie jest za późno. W razie wątpliwości można położyć na sromie suki czystą, białą papierową chusteczkę. Pomimo swojej prostoty, test jest pewny, że zadziała. Istotne znaczenie ma również obserwacja zachowania psa i wszelkich zmian w morfologii sromu. Zaczerwieniony i usztywniony srom suki wydziela w tej fazie krwawe wydzieliny, które wabią samce. Zmienia się jej zachowanie, podczas spaceru oblizuje srom, gubi sierść i próbuje uciekać, ale odmawia zaangażowania się w kopulację. Istnieje możliwość, że będzie zachowywać się agresywnie w stosunku do mężczyzn. Spożywa znacznie więcej wody niż jest to dla niej typowe, potencjalni partnerzy seksualni widzą, że sika częściej niż zwykle, więc mogą się do niej zbliżyć.
Etap rui właściwej
W tym czasie wydzielina z pochwy zmienia kolor z ciemnoczerwonego na jaśniejszy różowy, a w końcu na mlecznobiały. W wyniku tego procesu srom staje się elastyczny. Kotka jest gotowa do ssania. Jej srom jest często odsłonięty, ponieważ odsuwa ogon i wygina grzbiet w lordozie. Pragnie być głaskana i trzymana na rękach. Nastąpiła owulacja pęcherzyka jajnikowego.
Etap porujowy
Wydzielina ze sromu ciemnieje podczas fazy poronnej. Jeśli suka jest zapłodniona, wytwarzany jest progesteron i ciałko żółte. Ciąża postępuje. Zachowanie suki wraca do normy w przypadku braku zapłodnienia.
Etap bezrujowy
Okresy rui nazywane są fazą bezowulacyjną. Brak jakichkolwiek zachowań seksualnych. Suka nie wykazuje chęci do kopulacji.
Jak opiekować się suczką w cieczce?
Trzymanie suki z dala od samców jest pierwszym krokiem w zapobieganiu zajścia w ciążę. Podczas gdy nasza suka powinna trzymać samców z dala od siebie przez kilka pierwszych dni rui, zacznie ich szukać w czasie owulacji! Nic, co możesz zrobić, nie może sprawić, że będzie Ci jej żal; natura karze ją w ten sposób. W razie potrzeby połóż się i podnieś jej ogon. Po ustąpieniu plamienia na kilka dni, suka powinna być trzymana na smyczy, aby zapobiec niepożądanej ciąży. Jako alternatywną metodę zmniejszenia zainteresowania samców można zastosować specjalne preparaty zmieniające zapach suki.
Zmiany w zachowaniu suki podczas rui
Zachowanie suki zależy od fazy cyklu rujowego, w której się znajduje. Ruja to czas, w którym suki unikają samców i starają się ich od siebie odpędzić. Niezwykle ważne jest, aby miała dostęp do świeżej wody, nawet jeśli jej apetyt się zmienia lub całkowicie zanika. Przez okres do dwóch tygodni nie zaszkodzi zdrowiu psa, jeśli nie będzie jadł. Suczkę zobaczymy mniej więcej w fazie rui, kiedy będzie szukała partnera. Jest ona gotowa do krycia z każdym samcem, który się do niej zbliży. Zachowanie powinno powrócić do normy w okresie po zakończeniu rui.
Cieczka – co powinien zrobić opiekun psa?
Opieka nad suczką w okresie rui jest bez wątpienia najtrudniejszym zadaniem, jakie stoi przed nią w ciągu całego roku. Pies potrzebuje w tym czasie nieco więcej uwagi i troski.
Właściciel lub opiekun suki powinien uzbroić się w cierpliwość, kiedy pies jest w rui. Kiedy z dróg rodnych zaczyna wyciekać krew, jest rzeczą zupełnie naturalną, że w domu trzeba poczynić odpowiednie przygotowania. Jednak nie zawsze da się uniknąć plamienia, gdy pies jest w trakcie krwawienia. Będziemy musieli przyzwyczaić się do częstszego mycia i czyszczenia podłóg. Aby zapobiec plamieniu, suce można podawać majtki ochronne. Ze względu na ryzyko zakażenia należy pamiętać, że nasz podopieczny nie zawsze powinien nosić bieliznę.
Psy podczas spacerów należy trzymać na smyczy, aby nie uciekły. Należy również unikać wdawania się w bójki z innymi przyjaciółmi psa.
Na czym polega orientowanie mapy w terenie? Sprawdź na naszym blogu!