Żylaki na kończynach dolnych są dolegliwością nie tylko o charakterze kosmetycznym, ale także medycznym. Jak dochodzi do ich powstawania? Czy istnieją skuteczne sposoby przeciwdziałania żylakom?
Żylaki nóg – co to jest?
Wypukłe, poskręcane, widoczne pod skórą żyły w odcieniu niebieskim, fioletowym czy ciemnoczerwonym to żylkai na nogach. Są one dość powszechnie występującą dolegliwością, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, głównie po 40. roku życia.
Chociaż żylaki często traktowane są tylko jako defekt kosmetyczny, należy pamiętać, że powstają one na skutek zaburzeń w przepływie krwi i mogą mieć poważne konsekwencje, na przykład sprzyjają one obrzękom, zakrzepom i owrzodzeniom.
Jak dochodzi do powstania żylaków?
Żylaki kończyn dolnych zaliczane są do kategorii schorzeń żylnych układu krwionośnego. Jak powstają żylaki na nogach?
Do tworzenia się żylaków dochodzi na skutek zaburzenia przepływu krwi w żyłach, czemu sprzyja ich mniejsza elastyczność, wyższe ciśnienie krwi oraz niewydolność zastawek żylnych. W efekcie dochodzi do cofania się oraz do zalegania krwi i poszerzenia naczynia.
Tworzeniu się żylaków sprzyjają:
– Długotrwałe stanie, siedzenie,
– Ciąża,
– Częste zaparcia,
– Podnoszenie ciężarów,
– Brak aktywności fizycznej,
– Gorące kąpiele,
– Korzystanie z sauny,
– Noszenie butów na obcasie,
– Noszenie obcisłych spodni,
– Palenie papierosów,
– Antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza,
– Nadwaga i otyłość,
Jak zapobiegać żylakom na nogach?
Istnieje wiele metod, które pozwalają na zmniejszenie ryzyka żylaków. Jakie spodoby na żylaki na nogach są najskuteczniejsze?
– Zadbaj o zdrowy styl życia – regularnie się ruszaj, prowadź zdrową dietę,
– Stosuj profilaktycznie wyroby uciskowe – kompresyjne, na przykład rajstopy, pończochy albo podkolanówki z niskim stopniem kompresji,
– Unikaj nadmiaru ciepła, na przykład kąpiele lub prysznice kończ zimnym natryskiem, nie korzystaj z sauny,
– Unikaj noszenia butów na wysokim obcasie – zamiast nich wybieraj te na szerszym i niższym obcasie,
– W trakcie pracy siedzącej albo stojącej wykonuj ruchy nogami, na przykład poruszaj stopami, przestępuj z nogi na nogę, unoś nogi, wspinaj się na palce podczas stania,
– Wypoczywaj z nogami uniesionymi nad ciało, co sprzyja sprawniejszemu odpływowi krwi.
Chociaż żylakom kończyn dolnych nie można całkowicie zapobiegać, to jednak stosowanie powyższych metod pozwala na znaczne obniżenie ryzyka ich wystąpienia. Powinny o nich pamiętać te osoby, u których ryzyko żylaków jest wyższe – osoby z genetycznym ryzykiem żylaków, kobiety w ciąży, stosujące antykoncepcję hormonalną i HTZ (hormonalną terapię zastępczą), osoby pracujące w pozycji stojącej, podnoszące ciężary.
Źródło: https://dlaamazonek.pl/