Brązowy nalot na roślinach w akwarium. Jak usunąć brązowy nalot w akwarium?

brązowy nalot na roślinach w akwarium

W jaki sposób można zauważyć brunatnice w akwarium?

Brązowe glony zbierają się w postaci miękkich, zbitych obszarów o ciemnobrązowym kolorze. Brązowe glony są powolnymi pływakami i wolą przyczepiać się do szyby zbiornika, podłoża, a nawet roślin i dekoracji, ponieważ nie potrafią dobrze pływać. Lekko przesuwając palcem po powierzchni, można wyeliminować miękką, oślizgłą konsystencję. Skrobanie nie jest konieczne!

Czy obecność brunatnic w akwarium jest szkodliwa?

Nie. Uważa się, że ryby mogą bezpiecznie spożywać glony brunatne, ponieważ nie stwierdzono ich negatywnego wpływu na ich zdrowie lub wzrost. Z drugiej strony, algi brunatne mogą wręcz poprawić zdrowie Twoich ryb! Jak się okazuje, okrzemki wchodzące w skład brunatnic pochłaniają CO2. Następnie wydalają czysty tlen do zbiornika, podnosząc stężenie rozpuszczonego tlenu. Znaczenie zawartości tlenu w wodzie jest nie do przecenienia dla każdego akwarysty. Ryby nie mają nic przeciwko brunatnicom i chętnie pływałyby w zbiorniku z ich grubą warstwą, jeśli oznacza to, że mają trochę więcej miejsca dla siebie. Chociaż brunatnice są korzystne dla ryb, jeśli w akwarium znajduje się dużo roślinności, możesz chcieć się ich wystrzegać. Gdy tylko odkryjesz rośliny lub koralowce pokryte brunatnymi glonami, natychmiast przystąp do czyszczenia. Zwykłe pokrycie roślin i koralowców brunatnymi glonami nie zabije ich, ale będą one walczyć o składniki odżywcze i zasłaniać światło, co może już doprowadzić do wyginięcia roślin akwariowych.

Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się brunatnych glonów w akwarium?

Z brunatnymi glonami można sobie łatwo poradzić. Większość problemów z brunatnicami rozwiązuje się samoczynnie. Jeśli jednak niepokoi Cię brązowy śluz, poniższe procedury pomogą Ci wyeliminować brązowe glony z akwarium bez jego uszkodzenia. Pamiętaj, aby przed wejściem do wody dokładnie umyć ręce i zdjąć biżuterię.

Ręczne usuwanie glonów

Możesz usunąć wszystkie glony z liści roślin i szyby podczas podmiany wody. Za pomocą gąbki lub ręcznika papierowego można to zrobić w ciągu kilku sekund.

Zmiana oświetlenia w akwarium

W przypadku alg brunatnych nie należy przekraczać 10 godzin naświetlania dziennie, ponieważ lepiej czują się one w środowisku o słabszym oświetleniu. Dłuższe okresy naświetlania wspomagają wzrost tych glonów.

Wymień wodę w akwarium

Duże i częste podmiany wody są niezwykle pomocne w walce z tymi algami. Im częściej je stosujesz, tym lepiej. Pomagają one w usuwaniu amoniaku i innych odpadów organicznych z atmosfery. Istnieją materiały filtracyjne, które mogą usuwać krzemiany z wody akwariowej, jeśli ich stężenie jest wystarczająco wysokie.

Zwierzęta zjadające glony

Ślimaki i Otosek Przyujściowy (Otocinclus affinis) są doskonałymi sprzątaczami glonów. Ponieważ jednak wyleczenie zainfekowanego akwarium jest prawie niemożliwe, zabiegi te powinny być stosowane jedynie jako środek zapobiegawczy.

Zapobieganie

Przy zakładaniu akwarium glony te są prawie zawsze nieuniknione. Po pewnym czasie i właściwej pielęgnacji znikną. Jednak regularne podmiany wody i czyszczenie filtra są konieczne, aby utrzymać zbiornik w czystości. Dobrym pomysłem jest także zasadzenie dużej liczby roślin, które mogą usuwać amoniak. Akwarium nie powinno być przez cały czas prześwietlane.

osad w akwarium

Skąd biorą się brązowe glony w Twoim akwarium?

Podczas początkowego cyklu azotowego i dojrzewania nowego zbiornika, brunatne glony są powszechne. Brązowe glony są częstym problemem dla nowych akwarystów i zwykle ustępują samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach, w zależności od osoby. Nie jest to jednak jedyna okazja do ich pojawienia się…. W środowisku Twojego zbiornika występują brunatnice. Jeśli brunatnice wymknęły się spod kontroli, sprawdź poniższe podrozdziały;

  • Krzemian – Uważa się, że zakwity brunatnic w akwarium są spowodowane głównie przez krzemiany. Okrzemki preferują krzemiany jako główne źródło pożywienia. Jest to dla nich przysmak. Akwarium bogate w krzemiany jest dla nich idealne, ponieważ w takim środowisku łatwo rosną i rozmnażają się. Żywe skały i piasek, woda z kranu i nietypowe „dodatki” do wody z kranu są potencjalnymi źródłami krzemianów w zbiorniku. Ponadto, odradzam stosowanie mieszanek piasku jako podłoża. Należy pamiętać, że piasek to w rzeczywistości dwutlenek krzemu, co jest pewną drogą do wywołania brunatnej zgnilizny w zbiorniku.
  • Wysokie stężenie azotanów – Aby poradzić sobie z azotanami, należy najpierw usunąć z wody wszystkie źródła krzemianów. Woda zawiera azotany, które umożliwiają rozwój brunatnych glonów.
  • Brak oświetlenia – Uważa się, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi brunatnic jest również niski poziom oświetlenia. Jest to bardzo kontrowersyjny temat, który wywołał wiele dyskusji. Oświetlenie nie jest problemem, ponieważ „brunatnice” nie są glonami, lecz mikroorganizmami. Nie ma znaczenia, czy zbiornik jest oświetlony łagodnym czy jasnym światłem; brunatnice będą miały się dobrze. Mimo to, wiele mediów nadal obwinia brunatnice o brak światła. Ta powódź stawia przede mną duży znak zapytania.

Jak można pozbyć się glonów z roślin?

Używając miękkiej gąbki, delikatnie przetrzyj wszystkie powierzchnie roślin, aby usunąć brązowe glony; filtr poradzi sobie z resztą. Aby usunąć brązowe glony ze szkła, należy postępować tak samo, jak opisano powyżej: szybko wytrzeć glony szmatką lub gąbką, a następnie opłukać szmatkę lub gąbkę.


Lubisz chleb? Sprawdź jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny.