Zdrowie

Buty dziecięce ze znakiem ZDROWA STOPA. Czy warto je kupować?

Zakup właściwych butów dla dziecka wymaga uwzględnienia wielu czynników. Aby łatwiej wybrać obuwie wysokiej jakości, warto wziąć pod uwagę certyfikaty, w tym znak ZDROWA STOPA. Co warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy, co oznacza ten znak, a także doradzamy, czy warto kupić obuwie dziecięce, które jest nim opatrzone.

Czym powinny cechować się dobre buty dla dziecka?

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie mają buty dla dzieci. To one decydują o rozwoju stóp dziecka, a nieprawidłowo dobrane mogą nie tylko spowodować dyskomfort, ale nawet przyczyniać się do ich deformacji.

Odpowiednie buty dla dziecka powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Ważne, aby dobrze trzymały się stóp, a ich podeszwa była antypoślizgowa i amortyzująca. Również powinny być wykonane z oddychającego materiału, aby stopy dziecka nie pociły się w nich zbyt mocno.

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, by kupować buty w odpowiednim rozmiarze – za duże mogą być niebezpieczne, a za małe mogą uciskać stopy i utrudniać ich prawidłowy rozwój.

Aby wybrać odpowiednie buty dla dzieci, warto również zwrócić uwagę, czy zostały one opatrzone certyfikatami i znakami jakości. Jednym z takich znaków jest ZDROWA STOPA.

Znak ZDROWA STOPA – co to jest?

ZDROWA STOPA to znak jakości przyznawany wybranym butom dziecięcym, które wspomagają zdrowy rozwój stóp. Otrzymują go buty dla dzieci w wieku do 15 lat.

Jeżeli obuwie ma znak ZDROWA STOPA, oznacza to, że zostało ono poprawnie wykonane, biorąc pod uwagę jego konstrukcję, materiały, wykorzystane technologie oraz estetykę.

Znak ten nadawany jest przez Komisję Specjalistów ds. Obuwia Dziecięcego składającą się z zespołu ortopedów, konstruktorów obuwia, technologów, materiałoznawców oraz antropologów. Komisja ta działa przy Instytucie Przemysłu Skórzanego Oddział w Krakowie.

Przy przyznawaniu znaku uwzględnia się między innymi poniższe czynniki:

  • Normę PN-O-91015:2000, która zatytułowana jest „Obuwie dla dzieci do lat 15. Wymagania materiałowe i konstrukcyjne kopyt i obuwia oraz metody badań”.
  • Ochronę stóp przed czynnikami zewnętrznymi,
  • Rodzaj podeszew, które powinny mieć odpowiedni kształt, grubość, typ materiału i rzeźbę bieżnika, aby były antypoślizgowe i dobrze izolowały,
  • Kształt obuwia, aby było dopasowane do stóp i umożliwiało prawidłowe ułożenie palców,
  • Materiały, które powinny tworzyć przyjazny mikroklimat dla stóp, a także powinny dopasowywać się do ich kształtu,
  • Obecność substancji, które są szkodliwe dla zdrowia,
  • Estetyczne wykonanie obuwia, w tym staranność jego produkcji i wykończenia.

Czy warto wybrać obuwie dla dziecka ze znakiem ZDROWA STOPA?

Dzisiaj na polskim rynku znajduje się wiele butów posiadających znak ZDROWA STOPA. Zaliczane są do nich buty różnych polskich marek, między innymi sneakersy Bartek, Befado, Renbut. Warto pamiętać o tym, że certyfikat ten nie jest przyznawany dla producenta, ale na konkretne modele obuwia, które spełniają jego wymogi.

Czy warto kupić obuwie ze znakiem ZDROWA STOPA? Dzięki temu, że znak ten potwierdza, że buty spełniają normy jakościowe i zostały opracowane z naciskiem na prawidłowy rozwój stóp, ich zakup będzie dobrą decyzją, by wspierać zdrowie dziecka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *