Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu. Dlaczego pies załatwia się w domu?

pies sika w domu

Oprócz wielu radosnych chwil i wydarzeń, które poprawiają nastrój, posiadanie psa zawsze wiąże się z silnymi uczuciami, takimi jak entuzjazm, szczęście i zachwyt. Jednak pies wytwarza również nieprzyjemne zapachy, które, choć są normalne, powodują u właścicieli wiele frustracji.

Może się okazać, że nauczenie szczeniaka lub starszego psa, jak to robić, jest niemożliwe. Przed wprowadzeniem psa do domu warto zastanowić się, jak przyuczyć go do czystości.

Dlaczego pies załatwia się w domu?

Aby jak najskuteczniej przyuczyć psa do wypróżniania się na zewnątrz, należy najpierw uświadomić sobie, dlaczego może dochodzić do częstego wypróżniania się w domu. Szczególnie narażone na ten problem są małe szczeniaki adoptowane z hodowli. Ponieważ psy w hodowli nie są uczone oddawania moczu w określonym miejscu, mają tendencję do załatwiania się w nieoczekiwanych, wygodnych miejscach. Ponieważ ich mięśnie odpowiedzialne za oddawanie moczu nie są jeszcze w pełni dojrzałe, szczenięta oddają mocz częściej niż dorośli.

Jaka jest najlepsza metoda uczenia psa załatwiania się na podwórku?

Najprościej jest przyuczyć psa do wychodzenia na dwór i załatwiania się wtedy, kiedy psy mają do tego największą ochotę. Po przebudzeniu, zjedzeniu posiłku i podjęciu aktywności fizycznej psy zazwyczaj muszą załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Zabieraj psa na spacer po każdym posiłku i drzemce, aby pomóc mu przyzwyczaić się do sikania na dworze. Zacznij od częstego wychodzenia na dwór, więc bądź cierpliwy i zawsze zachęcaj psa do załatwiania się na dworze, dając mu jego ulubiony przysmak.

Możesz również podawać psu suchą karmę na spacerach, aby zachęcić go do załatwiania się na zewnątrz. W przypadku szczeniąt jest to szczególnie zalecane, ponieważ przebywanie na zewnątrz może powodować u nich duży stres. Opór ten można przełamać za pomocą karmy dla szczeniąt. Karma dla psów seniorów jest najlepszym wyborem dla psów powyżej pierwszego roku życia.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu?

Siusianie w domu to poważny problem dla właściciela zwierzęcia. Gdy tylko zauważysz, że dorosły pies sika w domu, powinieneś podjąć działania, aby temu zapobiec. Kiedy pies jest chory, nawet jeśli został nauczony załatwiać się poza domem, zacznie załatwiać się w domu. Jeśli Twój pupil ma problemy z oddawaniem moczu lub nietrzymaniem moczu, może być zmuszony do korzystania z toalety w domu. Jeżeli Twój pies nigdy wcześniej nie wypróżniał się w domu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Możliwe, że Twój pies próbuje Ci powiedzieć, że za rzadko go wyprowadzasz, więc jeśli polega na korzystaniu z toalety w domu, powinieneś spróbować częściej go z niej wyprowadzać.

Najpierw należy wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne

Lekarz weterynarii zleci wykonanie badania moczu i krwi u psa, aby poznać pełny zakres problemu. W ten sposób można ustalić, czy przyczyną sikania na dywan są problemy zdrowotne. Problemy z pęcherzem moczowym, nietrzymanie moczu, cukrzyca lub niewydolność nerek mogą potencjalnie stanowić problem dla Twojego psa. Możliwe, że w grę wchodzą jeszcze inne czynniki. Opisz je. Zwróć uwagę na wiek psa. Z wiekiem takie „wpadki” będą zdarzać się coraz częściej. Innymi słowy, pies może nie mieć wystarczająco dużo energii, aby wychodzić na dwór przez dłuższy czas. Ponieważ ich pęcherze moczowe są mniejsze, mniejsze psy wymagają częstszego załatwiania się.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu

Jak sprawić, żeby pies przestał sikać na podłogę? Edukacja szczeniaka

Po zabawie, przebudzeniu i jedzeniu szczenięta niezmiennie mają potrzebę załawiania się. Wykorzystaj ten schemat, aby od razu zabrać psa na spacer. Zalecane jest 15-20 minut po posiłku, pamiętaj, aby poklepać psa po plecach za każdym razem, kiedy załatwi się na dworze. Upewnij się, że Twój pies nie skojarzy łazienki z zakończeniem spaceru, nie wracając z nim do domu zaraz po sikaniu. Za każdym razem, gdy pies zrobi siusiu, mów: „Idź siusiu”, naucz psa załatwiać się na zawołanie, używając za każdym razem tego samego słowa.

Używanie maty chłonnej lub zwykłych wkładek higienicznych może mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o uczenie dzieci higieny osobistej. Jak sprawić, żeby szczeniak sikał na podłogę? : Spraw, żeby z czasem oddawanie moczu w tym konkretnym miejscu stawało się coraz przyjemniejsze. Daj psu smakołyk i miłą uwagę jako nagrodę za dobre zachowanie. W końcu zrozumie, że jest to właściwe miejsce do załatwiania się.

Po posiłku i drzemce postaraj się wyprowadzić szczeniaka na kilka minut na dwór. Szczenięta na najwcześniejszym etapie rozwoju mają szybką przemianę materii, dlatego oczekuj od nich regularnych spacerów.

Staraj się nie frustrować i nie krzyczeć na psa, kiedy przychodzi do nauki. Złość i frustracja nie przyniosą takiego samego efektu jak pozytywne wzmocnienie.


Zachowanie psa podczas cieczki suki. Jak uspokoić psa w czasie cieczki?